Gibson Les Paul i wszystkie style budowy jego korpusu

PEŁNY KORPUS – bez dziur, bez komór i bez drążeń. Plecy korpusu mogą być z jednego lub z wielu kawałków drewna.

Pełny Korpus był pierwszym stylem budowy korpusu gitar Gibson Les Paul. Taką konstrukcję posiadały wszystkie modele wyprodukowane latach 1952-1981. W okolicach 1982-83 wycofano Pełny Korpus a na jego miejsce wprowadzono korpus z wydrążonymi dziewięcioma otworami. Ten styl drążenia znamy obecnie pod nazwą Traditional Weight Relief. W kolejnych latach powstawały nowe style drążeń oraz komorowań.

Gdzie jeszcze poza rocznikami 1952-1981 można spotkać Pełny Korpus? W pierwszej połowie lat 90. Gibson otworzył Custom Shop i zainicjował serię gitar Historic Reissue (czyli tzw. „eRki”). Większość modeli (nie wszystkie roczniki) z tej serii ma Pełny Korpus. Z kolei na zwykłej linii Gibson USA (czyli tej linii zajmującą się produkcją regularnych modeli) pełny korpus jako pierwsza gitara od 1981r dostał Les Paul Traditional 2013. Z czasem Pełny Korpus zaczął pojawiać się również w innych modelach tej linii, ale wszystko zależało od rocznika (np.: Traditional 2015 miał pełny, Traditional 2016 miał drążony, Traditional 2017 miał pełny korpus).

TRADITIONAL WEIGHT RELIEF – 9 dziur. Plecy korpusu mogą być z jednego lub z wielu kawałków drewna.

Traditional Weight Relief to pierwszy system drążenia korpusu gitar Gibson Les Paul. Jego początki sięgają lat 1982 i 1983. W 1984r całkowicie zastąpił dotychczasowy Pełny Korpus i przez ponad 20 lat był jedynym stylem budowy większości gitar z linii Gibson USA (LP Custom, LP Standard, LP Classic, LP Studio i wielu innych), oraz niektórych modeli z linii Gibson Custom Shop. Cechą charakterystyczną stylu Traditional Weight Relief jest dziewięć identycznych dziur wywierconych w plecach korpusu, co dało mu potoczną nazwę ‚sera szwajcarskiego’ (Swiss Cheese Weight Relief).

CHAMBERED – komorowany. Otwory technologiczne na potencjometry i switch mogą być oddzielone. Plecy korpusu mogą być z jednego lub z wielu kawałków drewna.

Komorowane korpusy po raz pierwszy pojawiły się w latach 90. Taką budowę miały wówczas m.in. Custom Shopowe LP Catalina i Elegant, LP Standard DC który produkowany był na zwykłej linii Gibson USA – a także inne modele. Jesienią 2006r Gibson wykonał kontrowersyjny ruch: wycofał Traditional Weight Relief i wprowadził Komorowanie we wszystkich swoich klasycznych Les Paulach z linii Gibson USA (Standard, Classic, Studio i w wielu innych). W 2012r Komorowanie zostało wycofane (a tak naprawę ograniczone jedynie do wybranych modeli). Do łask wrócił styl Traditional Weight Relief; zaprezentowano także zupełnie nowy styl Modern Weight Relief.

Komorowany korpus (w odróżnieniu od drążonego) posiada wyfrezowaną w plecach większość drewna. W zależności od modelu gitary mamy do czynienia z różnymi wariantami komorowania: jedna lub kilka komór; oddzielone od komór miejsca na otwory technologiczne (na potencjometry i switch); różna grubość boków korpusu. Jednak wszystkie te warianty mają jedną wspólną nomenklaturę: chambered / komorowany.

MODERN WEIGHT RELIEF – 12 dziur/komór. Plecy korpusu mogą być z jednego lub z wielu kawałków drewna.

Modern Weight Relief swoją oficjalną premierę miał wiosną 2012r. Wtedy to Gibson zdecydował się na wycofanie Komorowania z flagowych modeli linii Gibson USA, przywracając im budowę Traditional Weight Relief oraz wprowadzając nowy system drążenia/komorowania: Modern Weight Relief. Począwszy od modeli 2017, styl ten został zastąpiony przez jego nowszą wersję nazwaną Ultra Modern Weight Relief.

ULTRA MODERN WEIGHT RELIEF – 12 dziur/komór. Plecy korpusu mogą być z jednego lub z wielu kawałków drewna.

Ultra Modern Weight Relief został wprowadzony wraz z modelami 2017 i trwale zastąpił swojego poprzednika – styl Modern Weight Relief. Różnica pomiędzy UMWR a MWR polega na powiększonych otworach w UMWR.

Kuba Olejnik