Skip to main content

Mocni dealerzy Gibsona potrafią stworzyć naprawdę ciekawe rzeczy. Gitary produkowane na ich specjalne zamówienia to w dużej mierze przemyślane, praktyczne i pożądane rozwiązania, owocujące potem świetną opinią i wysokimi słupkami sprzedaży. Czasem są to drogie wypusty z Custom Shopu, czasem gibole ze zwykłej linii USA w bardzo przyzwoitych cenach. Jako nieśmiertelny przykład przytoczę model LP Traditional PRO, który od 2009r doczekał się kilkudziesięciu wersji pomimo tego, że od 2012r nie zagościł w żadnym oficjalnym katalogu producenta. Instrumenty produkowane pod dyktando dealerów to nie tylko jeden konkretny model; to również nietypowe wykończenia oraz ciekawa specyfikacja, różniąca się od standardowych wypustów. Bez wątpienia jedną z najciekawszych tego typu serii, była produkowana w latach 2013-2014 gama historyków Featherweight ( ang. waga piórkowa ), stworzona na potrzeby znanego amerykańskiego dealera z Colorado – Wildwood Guitars.

Wildwood poprosił Gibsona o wyselekcjonowanie pod względem wagi każdego elementu który będzie wchodził w skład gitary Featherweight – nie tylko korpusu czy topu, ale również gryfu, podstrunnicy, a nawet „skrzydełek” doklejanych do główki. Uzyskane dzięki temu procesowi najlżejsze drewniane elementy w połączeniu z lekkim aluminiowym hardwarem, ustanowiły wagę całkowitą instrumentów na średnim poziomie 3.6kg przy budowie korpusu SolidBody (pełna decha bez dziur). Można? Oczywiście kłamstwem było by twierdzenie że to rekord absolutny, ponieważ zwykłe LP również trafiają się w takiej wadze – jednak patrząc obiektywnie, są rzadkością. Gdy dołożymy do tego fakt, że trudno przed zakupem nowego gibola uzyskać od sprzedawcy informację o jego wadze i trafić się nam może dosłownie wszystko, seria Featherweight w świetle tych danych jak najbardziej nabiera sensu.

Gitary z serii Gibson Custom Shop Historic Featherweight Wildwood Spec to Les Paule o specyfikacji z lat 1954-1960, z pominięciem modeli LPC. Korpus SolidBody z jednego kawałka mahoniu, long tenon, ABR, Holly veneer, CustomBuckery (lub P-90 w wersji AlNiCo 3), historycznie poprawne klucze, ciekawe wykończenia – to wszystko dostaniemy w ultra lekkim LP, przypieczętowanym specjalnym certyfikatem z piórkiem. Kilkanaście sztuk jest jeszcze dostępnych na stronie dealera – poniżej kilka wybranych wykończeń:

1954 Gibson Custom Shop Historic Featherweight Wildwood Spec GoldTop
1956 Gibson Custom Shop Historic Featherweight Wildwood Spec Ebony
1957 Gibson Custom Shop Historic Featherweight Wildwood Spec Pelham Blue
1958 Gibson Custom Shop Historic Featherweight Wildwood Spec Lemon Burst
1959 Gibson Custom Shop Historic Featherweight Wildwood Spec Caspian Tiger Burst
1960 Gibson Custom Shop Historic Featherweight Wildwood Spec Wildwood Burst