Skip to main content

Dziś Gibson zaprezentował na nowo uporządkowaną serię wszystkich elektryków z dywizji USA. Po co? Ponieważ przez ostatnie lata zapanował tam spory bajzel i nawet będąc na bieżąco, bywały problemy z rozpoznaniem co jest czym. Aby zachować przejrzystość, elektryki podzielono na dwie linie: oldschoolową i współczesną.

Original Collection

Original Collection to linia oldschoolowych gitar które mają być stałym punktem oferty Gibson, dostępnym zawsze i wszędzie w tej samej, niezmiennej specyfikacji. Gitary z linii OC luźno nawiązują do klasycznych cech z okresu lat 50 i 60 – czyli do tzw. Złotej Ery Gibsona (Golden Age). Dlaczego luźno? Dlatego, żeby było miejsce dla custom shopowej serii Reissue, która z coraz większym powodzeniem replikuje vintage’owe specyfikacje. W linii Original Collection znajdziemy więc pełne korpusy bez żadnych dziur i drążeń, standardowy hardware i klasyczną paletę wykończeń. Drewno na korpusach może składać się z kilku kawałków (dla porównania: plecy korpusu w serii Reissue są z jednego kawałka), mostki ABR mocowane są na portach od mostków Nashville (w serii Reissue ABR mocowany jest na wkrętach bezpośrednio w drewnie) – ale te wszystkie cechy oczywiście nie są niczym nowym. Gibson stosuje je od ponad 15 lat i dziś na pewno nikogo nie zdziwią. W skład gitar Original Collection na chwilę gdy piszę te słowa, wchodzą:

Modern

Linia Modern Collection scala natomiast wszystkie współczesne modele – nawet tak odległe jak LP Studio (które weszło do produkcji w 1983r) czy SG Standard z dużym pickguardem. Poza tym znajdziemy tu budżetowe tematy spod szyldu Tribute oraz nowoczesne (a może lepiej napisać: nie-klasyczne) spojrzenie na specyfikację techniczną wielu innych modeli. Jeśli dobrze zinterpretowaliśmy słowa nowego szefostwa Gibson, stała ma być linia Original Collection – natomiast modele/specyfikacje instrumentów linii Modern mogą się zmieniać. Na tą chwilę w linii Modern znajdziemy:

podsumowanie

Jak widać nie ma tu żadnej rewolucji – wrócił za to ład i porządek.

LP Standard ’50s i ’60s przejął dotychczasową specyfikację techniczną od modelu LP Traditional. W związku z tym, model LP Traditional wyleciał z aktualnej oferty Gibson.

LP Modern to kontynuacja tego, czym przez ostatnią dekadę był LP Standard. Teraz został połączony z niektórymi cechami LP Standard HP – modelu, który również wyleciał z oferty.

SG Modern to dalszy ciąg SG Standard HP.

Wszystkie modele z serii Original i Modern mają palisandrową podstrunnicę, a w przypadku LP Modern i SG Modern – hebanową.

W ofercie póki co zabrakło zwykłego Explorera – ale być może to nie jest jeszcze ostatnie słowo Gibsona.

SG Standard został zaliczony do linii Modern.

Wszystkie gitary z serii Original mają w zestawie klasyczny twardy futerał, natomiast w linii Modern gitary takie jak LP Studio, SG Standard czy Explorer B-2 mają pokrowce.

Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni ceną LP Standard ’50s i ’60s – $2499. Dla porównania: LP Standard 2019 kosztował $3399, a LP Traditional 2019 kosztował $2799. Można? Można!

Kuba Olejnik