Skip to main content

Modły zostały wysłuchane. Najnowsze doniesienia z oficjalnej strony Gibson wskazują na to, że cała linia gitar Les Paul właśnie została uporządkowana i odświeżona. I to w dobrym, klasycznym stylu. Ale po kolei.

JUNIOR i SPECIAL

Do katalogu powrócił LP Junior. Póki co prezentowany jest w jednym wykończeniu Vintage Tobacco Burst (LPJR00VTNH1). Korpus i gryf został wykonany z mahoniu, podstrunnica z palisandru, do tego jedna przystawka P-90, niklowany hardware i twardy futerał.

Kolejna żelazna klasyka która wraca to LP Special. Od wyżej opisywanego Juniora różni się elektryką (dwie przystawki P-90) oraz bindingiem na podstrunnicy. Oferowany jest wykończeniu TV Yellow (LPSP00TVNH1).

Zarówno LP Junior jak i LP Special oferowane są w wersji Double Cut, pod budżetową banderą Tribute (z lakierem Satin zamiast Gloss). LP Junior Tribute DC P-90 miał swoją premierę w zeszłym roku, czyli jeszcze za kadencji ex-szefa Gibson, Henrego Juszkiewicza. Specyfikację tego instrumentu pozostawiono w niezmienionej formie: mahoniowy korpus, klonowy gryf, jedna przystawka P-90 i gigbag. LP Special Tribute DC to nowość i różni się od Juniora elektryką (dwie przystawki P-90). Obie gitary dostępne będą w czterech wykończeniach: Worn Cherry, Worn Brown, Worn Ebony, Blue Stain.

STANDARD

W 2008r Gibson dokonał marketingowej zmiany: dotychczas produkowany model LP Standard przechrzcił na LP Traditional, a zupełnie nowy model LP naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami wprowadził do sprzedaży pod nazwą LP Standard. Żaliliśmy się na to kilka lat temu przy okazji recenzji LP Standard 2017 (tu: https://gibzone.pl/na-tapecie/2017-gibson-lp-standard-t/). No i co? Modły zostały wysłuchane, historia zatoczyła koło. Właśnie ogłoszono, że LP Standard znów jest prawdziwym LP Standardem, a gitara która od 2008r. nosiła etykietkę LP Standard nazywa się teraz LP Modern. W związku z tym że aktualny LP Standard jest dostępny w trzech różnych wersjach pokrywających zapotrzebowanie na każdy profil gryfu, wykończenie i pickupy, najprawdopodobniej LP Traditional i LP Classic zakończą swój żywot. Czyli reasumując:

  • LP Standard 50’s Goldtop posiada pełny mahoniowy korpus bez dziur, mahoniowy gryf o profilu Vintage 50, palisandrową podstrunnicę z akrylowymi markerami, klonowy top, dwie przystawki P-90, most ABR-style (czyli ABR na mocowaniach od mostu Nashville) oraz aluminiowy strunociąg, klucze Kluson Modern z podkładkami
  • LP Standard 50’s posiada pełny mahoniowy korpus bez dziur, mahoniowy gryf o profilu Vintage 50, palisandrową podstrunnicę z akrylowymi markerami, klonowy top AA, humbuckery BurstBucker #2 i #1, aluminiowy most ABR-style (czyli ABR na mocowaniach od mostu Nashville) oraz aluminiowy strunociąg, klucze Kluson Modern z podkładkami. Dostępny jest w wykończeniach Heritage Cherry Sunburst (LPS500HSNH1); TobaccoBurst (LPS500TONH1); GoldTop (LPS5P00GTNH1)
  • LP Standard 60’s od LP Standard 50’s różni się: profilem gryfu (Slim Taper), humbuckerami (set BurstBucker 61 znany do tej pory jako Zebra 61), kluczami (Grover Rotomatics), i gałkami. Dostępny jest wykończeniach BourbonBurst (LPS600B8NH1); Iced Tea (LPS600ITNH1); Unburst (LPS600UBNH1)

MODERN i STUDIO

Kolejną pozycją na liście odświeżonych i uporządkowanych Les Pauli jest LP Modern, czyli wariacja na temat gitary którą przez ostatnie 10 lat znaliśmy jako LP Standard (a tak naprawdę nią nie była). Mamy tu klonowy plain top; mahoniowy korpus drążony metodą Ultra Modern Weight Relief; mahoniowy gryf o asymetrycznym profilu; hebanową podstrunnicę z markerami z mother-of-pearl; wyprofilowane łącznie gryfu z korpusem; set humbuckerów BurstBucker PRO (chociaż zdecydowanie bardziej pasowałby tu jakiś set z linii modern – np 498/490 lub 500/496); nowoczesną elektronikę (rozłączane cewki, booster, zmiana fazy). LP Modern jest dostępny w naturalnym wykończeniu tyłu w trzech różnych kolorach topu: Graphite (LPM00M1CH1); Sparkling Burgundy (LPM00M2CH1); Faded Pelham Blue (LPM00M3CH1).

Model LP Studio już od kilku lat stał na rozstaju dróg: niby młodszy brat Standarda, ale jednak cechujący się nowoczesnymi rozwiązaniami. Na szczęście dziś nie mamy już żadnych wątpliwości w którą szufladkę się wpasował: budowa jego korpusu jest bliźniacza z modelem LP Modern; tak jak LP Modern posiada elektrykę z rozłączanymi cewkami; wyposażony został w set pickupów z serii modern 498T/490R; no i ten współczesny most Nashville… Z obecnym LP Standard łączy go niewiele: profil gryfu (Slim Taper), palisandrowa podstrunnica oraz klasyczne połączenie gryfu z korpusem. Pozbawiony bindingu oraz perłowego loga, wreszcie odnalazł swoją prawdziwą tożsamość. LP Studio nadal wykańczane jest na gloss w czterech kolorach: Ebony (LPST00EBCH1); WineRed (LPST00WRCH1); SmokehouseBurst (LPST00KHCH1); TangerineBurst (LPST00TNCH1). W przypadku tego modelu zamiast twardego futerału dostaniemy gigbag.

Czy to już wszystkie modele LP? Co z LP Studio Tribute? Jakie będą dalsze losy Traditionala i Classica? Czy LPC wróci tam gdzie jego miejsce, czyli na linię Gibson USA? Zapewne najbliższe dni przyniosą nam odpowiedź na te i inne pytania. Śledźcie naszą stronę i FB, podajemy zawsze najświeższe wiadomości :-)

Kuba Olejnik