Skip to main content

Nie byle kto zawitał na nasz warsztat: 1985 Gibson Explorer Matthias Jabs signature. Główka instrumentu zawierająca naleciałości w postaci kilku ubytków lakieru w newralgicznych miejscach, jakiś czas temu została omyłkowo potraktowana rozpuszczalnikiem. Logo Gibson oraz cała powierzchnia lakieru uległa zniszczeniu. Cel był prosty: przywrócić oryginalny wygląd.

Gitara została zmodyfikowana o tremolo oraz blokadę strun, więc zaczęliśmy od demontażu tych elementów. Wzdłuż gryfu ciągnęły się długie i liczne spękania lakieru, natomiast na korpusie występowały one tylko w kilku miejscach – zadecydowaliśmy więc, że cały gryf polakierujemy od nowa. Usunęliśmy wszystko włącznie z naklejką Custom Shop Edition oraz tym co zostało po logu Gibson. Wyrównaliśmy powierzchnię, uzupełniliśmy dziury po śrubach i bezpośrednio na drewno położyliśmy biały sealer/primer nitro. Następnie polakierowaliśmy całość białą bazą, na którą na sam koniec dołożyliśmy pożółkły top coat. W między czasie zleciliśmy wykonanie projektów logosów od zera (ponieważ te dostępne na ebay’u różnią  się od gibsonowskich oryginałów) i wkleiliśmy je pod lakier. Całość wypolerowaliśmy na gloss, a następnie postarzyliśmy dopasowując się wizualnie do stanu korpusu.

Wszystko wykonaliśmy zgodnie z ówczesną technologią lakierowania Gibson, a do prac użyliśmy wyłącznie lakierów nitro. Rekonstrukcja została wykonana dla GuitarMax, a właściciel zdradził nam, że ten egzemplarz pochodzi bezpośrednio od Matthiasa Jabsa.

Dziękujemy za zaufanie.

Kuba Olejnik