Skip to main content

Na nasz warsztat trafił 2017 Gibson LP Traditional T z prośbą o zmianę koloru topu. Specka gitary jest bardzo koszerna: pełny korpus bez dziur, nylonowe siodełko, niklowany hardware, aluminiowy strunociąg i mostek ABR-style. Nic więc dziwnego, że Heritage Cherry Sunburst przegrał z Tea Burstem.

Sprawdzaliście kiedyś ile odcieni ma herbata z gibsona? Wszelkie Iced Tea, Royal Tea Burst, Slow Iced Tea Fade, Cherry Teaburst, Sunrise Tea Burst, Light Burst i wiele innych, mieszają się ze sobą niczym herbata w szklance. Wszystkie stanowią jedną grupę, jednak patrząc na nie na żywo (a nie na profesjonalnie obrobione fotki sklepów i producenta) są trudne do odróżnienia po nazwie, a egzemplarze w danym wykończeniu mogą różnić się od siebie wyglądem diametralnie. Dlaczego tak jest? Czynników jest kilka. Cieniowanie Tea Bursta wykonuje się bardzo delikatnym i subtelnym kolorem lakieru, który w przeciwieństwie do mocnego czerwonego Heritage Cherry czy czarnego Vintage Sunburst, po każdej aplikacji wygląda nieco inaczej. Jeśli do tego dodamy różnice w kolorze klonu, otrzymamy mnogość wariantów praktycznie niemożliwą do skopiowania na gitarę klienta. Postanowiliśmy pójść na przekór marketingowi i panującym obecnie trendom, i ze względów praktycznych sprowadzić te wszystkie herbaty do jednego wspólnego mianownika: Tea Burst.

Prace rozpoczęliśmy od usunięcia oryginalnego lakieru z topu oraz z otworów po pickupach. Położyliśmy sealer, następnie odpowiednio wycieniowaliśmy kolory, a na koniec opryskaliśmy bezbarwnym. Całość wypolerowaliśmy na gloss i nieco zVOSowaliśmy, żeby dopasować się do stanu wizualnego gitary. Wszystkie prace wykonaliśmy w technice 100% nitro bez wspomagania się twardymi lakierami podkładowymi. Michał – dziękujemy po raz kolejny za zaufanie :-)

Kuba Olejnik