Skip to main content

Wiemy co nieco o nowościach z obozu Gibson na 2020r. Prawdopodobnie zostaną one zaprezentowane już za kilka dni na nadchodzących targach NAMM 2020. Zmiany są na każdej linii, ale wszystko wskazuje na to, że będą równie udane co w zeszłym roku. O tym czego się spodziewać, przeczytacie poniżej.

Gibson USA

Dla przypomnienia: w zeszłym roku Gibson dokonał czytelnego podziału gitar elektrycznych produkowanych przez dywizję Gibson USA na dwie linie: Original Collection (klasyczne modele stanowiące niezmienną podstawę oferty Gibson) oraz Modern Collection (nowości).

W 2020 roku do Original Collection dołączy ’70s Style Explorer i ’70s Style Flying V. Oba instrumenty będą miały binding podstrunnicy, humbuckery ‘70s Tribute BurstBuckers, kondensatory Orange Drop, chromowany hardware i będą dostępne jedynie w wykończeniu Classic White. Ponadto Flying V będzie miał matched headstock.

Modern Collection zostanie powiększona o model LP Special Tribute (inne źródła podają nazwę LP Heritage) w dwóch wersjach: 2x P90 i 2x humbucker. Instrument ten jest odpowiedzią na model LP Special TV Yellow będący częścią Original Collection. Na razie nic więcej o nim nie wiemy poza tym, że ma być dostępny w czterech wykończeniach: Vintage Cherry, Worn White, Ebony Vintage Gloss oraz Natural Walnut. Jego cena to $999.

Gibson CUSTOM SHOP

W zeszłym roku świętowaliśmy 60-cio lecie rocznika 1959 czego wynikiem były jubileuszowe 60th Anniversary R9, natomiast w tym roku czas na celebrację roku 1960 – czyli 60th Anniversary R0. Mamy tu podział doskonale znany z 50th Anniversary z 2010r, czyli trzy wersje:

 • R0 w wersji V1 ukaże się w pierwszym kwartale roku 2020 i będzie miała 1:1 specyfikację 1959 tyle że z numerem seryjnym 1960
 • R0 w wersji V2 ukaże się w drugim kwartale roku 2020 i będzie „modelem przejściowym 1959/1960” (nieco cieńszy profil gryfu, inne gałki i wykończenia)
 • R0 w wersji V3 ukaże się w trzecim kwartale roku 2020 i będzie już pełną gębą 1960 z najcieńszym profilem gryfu

W 2010r Gibson tak opisywał poszczególne wersje: „Version 1: Exactly the same specs as the ’59 Les Paul Model, but with a 60s serial number. Version 2: Thinner “transition” neck based on painstaking research and historical scans by the Custom Historian and Engineering team.  Additionally, Version 2 will be offered in two “faded” colors: Light Iced Tea and Sunset Tea Burst.  These historically based colors are a representation of the natural fading that occurred over time of the original bursts due to exposure to sunlight. Version 3: This final version of the legendary Les Paul Standard “Burst” features a slim taper profile neck, double band tuners, insert volume and tone knobs, and a recreation of the later 1960 Cherry Burst.

Oprócz tego Gibson Custom Shop zaprezentuje także limitowaną liczbę gitar Historic Reissue w szerokiej gamie wykończeń. Będą to:

 • 1963 i 1964 Firebird V
 • 1964 SG Standard
 • 1965 Non-Reverse Firebird V
 • 1967 Mahogany Flying V
 • 1963 SG Special Lightning Bar
 • Modern Les Paul Special Double Cut

Ogromna paleta wykończeń obejmuje Pelham Blue, Candy Blue, Frost Blue, Olive Drab, Classic i Polaris White, Inverness Green, Heather Poly, Silver i Gold Mist Poly, Kerry Green, Cardinal Red, Ember Red, Sparkling Burgundy, Purple Metallic, Ebony, Pink i ponoć jeszcze wiele więcej…

Gibson Artist Collaborations

Kolekcję Slasha już znamy (możecie się z nią zapoznać tu), tymczasem Gibson zapowiada powrót modelu Trini Lopez Standard który ma się stać podstawowym modelem linii Historic Reissue, oraz repliki gitar takich muzyków jak Adam Jones z zespołu TOOL (1979 Gibson LPC Silverburst) i Tony Iomi z Black Sabbath (1964 SG Special „Monkey”). Gitara tego ostatniego Pana została zreplikowana za pomocą specjalnych technologii i będzie dostępna w limitowanej ilości 50szt (25szt leworęcznych i 25 szt praworęcznych). Wszystkie egzemplarze zostaną własnoręcznie ponumerowane i podpisane przez Tonego.

Gibson Acoustics i Acoustic Custom Shop

Oprócz podziału gitar akustycznych na Original i Modern Collection (czyli to samo, co w zeszłym roku stało się z gitarami elektrycznymi), Gibson ogłosił powstanie nowego działu: Acoustic Custom Shop. Acoustic Custom Shop z siedzibą w Bozeman w stanie Montana będzie tworzył instrumenty które podzielą się na dwie kolekcje: Historic i Modern.

W skład Historic Collection wejdą:

 • 1942 Banner J-45
 • 1942 Banner Southern Jumbo
 • 1934 Jumbo
 • 1936 Advanced Jumbo
 • 1939 J-55
 • 1952 J-185
 • 1957 SJ 200
 • 1960 Hummingbird
 • Pre-war SJ 200 Rosewood
 • …i inne

Natomiast instrumenty serii Modern Collection będą gitarami zbudowanymi dla wygody i nowoczesnego brzmienia. Niektóre będą miały wąskie gryfy i bardziej płaski promień podstrunnicy, co ułatwi grę i zapewni lepszy komfort. Do tej pory, w serii Modern zapowiadane są J-45 Deluxe Rosewood i Songwriter Chroma.

Kuba Olejnik