Skip to main content

Kilka dni temu Gibson poczęstował nas długo wyczekiwanym kawałkiem tortu spod szyldu 2017 Custom Shop. Jest to zaledwie przedsmak tego, co nas czeka. Limitowane Edycje (bo tak pisze o nich producent) zawierają pięć najpopularniejszych modeli gitar elektrycznych w wersji Custom (LP, SG, Flying V, Firebird i Explorer), nietypowego historyka LP Standard „Painted-Over”, oraz tajemniczy premierowy model zaprezentowany na targach CES (o którym pisaliśmy tu) – czyli Modern Double Cut Standard.

5 x Custom!

Nowy Flying V Custom różni się od zeszłorocznej edycji pickupami i ceną. Custom Buckery zostały zastąpione przez klasyczny customowy set 498T/490R, a cena wdzięcznie poszybowała w dół z $5399 na $3799. Wygląda na to, że Flying V jako jedyna gitara z serii Custom ’17 posiada mostek ABR-1.

Do łask powrócił SG Custom – tym razem w odsłonie dwu pickupowej i ze stałym mostem.

Prawdziwą rewelację mamy w specyfikacji LPC. Producent tchnął w ten model nieco nowego życia wyposażając go w Long Tenon Neck i prawdopodobnie w pełny korpus Solid Body *(zweryfikujemy to przy najbliższej możliwej okazji). Klucze Grover zostały zmienione z tulipanów na nerki. Nie sposób nie zauważyć tego, że całość coraz bardziej zbliża się do 1968 Gibson LPC Reissue (czyli 68mki).

Pierwszą nowością jest Firebird Custom. Instrument ten posiada gryf z jednego kawałka mahoniu (nie będący konstrukcją Neck-Through jak to ma miejsce w przypadku standardowych Firebirdów) oraz set humbuckerów – co zdecydowanie czyni go odpimpowaną wersją tegorocznego Firebirda Studio, a niżeli klasycznego Firebirda.

Drugą nowością jest Explorer w wersji Custom. Niechybnie wywołaliśmy wilka z lasu naszym artykułem Gibson Explorer Custom Makeover. Jest to pierwsza tego typu wersja Explorera w portfolio Gibson i nie myliliśmy się pisząc słowa, że gdyby taki model powstał wyglądałby na pewno stylowo i z klasą. Podobnie jak w przypadku Firebirda Custom zabrakło tu bindingu na główce i charakterystycznego „diamentu” – elementów podkreślających przynależność tych modeli do customowej elity… ale i tak nie ma co narzekać.

Wszystkie Customy 2017 póki co są dostępne w jednym wykończeniu (Ebony), mają set pickupów 498T/490R oraz podstrunnice z Richlite.

Painted Over

LP Standard Painted Over to nic innego jak True Historic wykończony w mocno niesztampowej wersji. Gitara ma wyglądać tak, jakby „oryginalny” fiftiesowy Sunburst lub GoldTop został zamalowany innym kolorem, a następnie wraz z upływem lat owa nadmalowana warstwa miejscami się wytarła i odsłoniła fabryczne wykończenie. Czy ta seria będzie miała nr seryjny odpowiadający regularnym historykom – tego jeszcze nie wiemy.

Black over Cherry Sunburst
Kerry Green over Dark Burst
Classic White over Cherry Sunburst
Black over Gold
Gold over Cherry Sunburst

Modern DC

Ów tajemniczy model zaprezentowany w styczniu br na targach CES to Modern Double Cut Standard. Jest to pierwsza oficjalna gitara ze stajni Gibson Custom Shop która  posiada nowy system wzmocnienia główki i gryfu, czyli APEX (o którym wspominaliśmy przy okazji relacji z targów NAMM). Instrument został wyposażony w gryf Extra Long Tenon (cokolwiek ma to znaczyć), most ABR, a jej sercem jest set pickupów 57 Classic Plus i 57 Classic. Modern DC dostępny jest w sześciu wykończeniach:

Ebony
Sterling Fade
Classic White over Cherry Sunburst
Heritage Cherry Sunburst
Gold over Cherry Sunburst
Classic White over Cherry Sunburst

Tym razem Gibsonowi nie sposób odmówić świeżego podejścia do tematu Custom 2017. Ciekawe jaki wpływ na kształt tych limitów miał dotychczasowy szef działu Custom Shop Edwin Wilson, którego odejście w marcu br. odbiło się szerokim echem wśród fanów marki. Co by nie mówić – z wypiekami na twarzy czekamy na oficjalną linię Custom 2017!

Kuba Olejnik