Skip to main content

Jakby Gibson miał mało problemów, doszedł mu kolejny. Niemiecki producent systemów automatycznego strojenia używanych w gitarach Gibson pod nazwą Min-ETune i G-Force domaga się od Gibsona kwoty 50 milionów USD. Tronical wniósł pozew w grudniu 2017r. żądając wypłacenia opłat licencyjnych w wysokości 23 milionów za udział w zyskach (co zostało uzgodnione wcześniej w kontrakcie pomiędzy obiema firmami), oraz 27 milionów za naruszenie umowy badawczo-rozwojowej mającej obowiązywać do 2026r (spekulujemy, że Gibson zagwarantował że do tego czasu pewna ilość gitar będzie wyposażona w auto-stroiki i nie zostało to spełnione). Poniżej cytat oryginalny z portalu Music Radar który pierwszy opublikował tą informację:

In a statement issued to MusicRadar, Tronical CEO and founder Chris Adams said, „Tronical is claiming licensing fees to the amount of 23 million US dollars from the share in the profits agreed in the contract, and a further 27 million US dollars on the grounds of Gibson’s breach of contract of the exclusive research and development agreement with Tronical, which Gibson should have met by 2026.”

Współpraca obu firm rozpoczęła się w połowie lat 2000, a wynikiem ich pierwszej kooperacji był Gibson Robot. Ciągle udoskonalany system strojenia ukazał się następnie pod nazwą Min-ETune w niektórych modelach 2013 i 2014. W 2015 wszystkie regularne Gibsony zostały wyposażone w odświeżoną wersję stroika pod nazwą G-Force; w 2016 i 2017 miała go już tylko linia HP (High Performance), a w 2018 jego obecność została okrojona do dwóch modeli.

Więcej o auto-stroikach oraz polityce Gibsona przeczytacie w naszym artykule: G-Force. Chwiejny krok w przyszłość

Kuba Olejnik