Rynek wtórny instrumentów w Polsce w ostatnich latach niezaprzeczalnie rozrósł się. Osoby trudniące się regularnym handlem przez portale typu allegro pootwierały własne sklepy/komisy, w których z pełną kulturą możemy przetestować i zakupić instrument, porównać go z innym bądź po prostu kręcąc nosem wyjść. Niekiedy my sami chcąc uniknąć długotrwałego procesu sprzedaży, zgłaszamy się do takiego komisu z propozycją odkupienia od nas gitary czy pieca. Mimo tego że większość z nas doskonale wie gdzie udać się w poszukiwaniu używanego Fendera, Gibsona czy japońskich odpowiedników tych marek, to nie każdy ma świadomość że ludzie stojący za instytucjami oferującymi sprzęt z drugiej ręki są tak samo zakręceni na jego punkcie, jak my. Że to również są pasjonaci, fani i kolekcjonerzy. Patrząc wyłącznie przez pryzmat marki Gibson, są wśród nich osobnicy którzy specjalizują się w vintage’owych lub  Custom Shopowych modelach; są też tacy u których przeważają zwykłe, klasyczne gibole; jeszcze inni miewają Gibsona od przypadku, do przypadku. Ale to nie ilość i nie cyfra były dla GibZone wyznacznikiem do podjęcia z nimi rozmów, a ich renoma i rzetelność w połączeniu ze słowem-klucz: Gibson. Rozpoczynamy cykl wywiadów, w których postaramy się przybliżyć sylwetki ludzi stojących za tym biznesem. Dziś wywołany do tablicy został…

Hubert Rowiński

Imię i nazwisko:

Hubert Rowiński

Zawód wyuczony:

Sprzedawca gitar

Mój sklep nazywa się:

HR Guitars

Lokalizacje:

Warszawa

Hubert – kim są te śliczne młode damy ze zdjęcia głównego?

To moje córy: Helenka i Adelka. Adelka ma już prawie 3 i pół roku, Helenka nieco ponad 6 lat.

Wiedzą już kim chcą zostać jak dorosną?

Obie są wszechstronnie uzdolnione, bardzo muzykalne, więc idą właśnie w tą stronę, w kierunku muzyki – zresztą podobnie jak tata :-)

A Ty kim chciałeś być, jak byłeś mały?

Tak jak prawie każdy mały chłopiec w ówczesnych siermiężnych czasach: strażakiem, lekarzem, lubiłem grać w piłkę, więc piłkarzem też. Nie mieliśmy dużego wyboru. Później chciałem już robić coś związanego z muzyką.

Opowiedz nam o początkach działalności HR Guitars: kiedy i jak to się zaczęło? Co skłoniło Cię do serwisu i handlu gitarami, a nie do pięcia się po szczeblach jakiejś korporacji?

Nigdy nie było opcji pracy w korporacji – studiowałem historię, poza tym najlepiej współpracuje mi się ze sobą. Gitary wyszły naturalnie, to moja pasja, hobby, które bardzo naturalnie przemieniło się w pracę. Zaczęło się to bardzo dawno temu, mam już swoje lata, bliżej mi niż dalej :) To jak mój sklep się „zaczął” to materiał na oddzielną opowieść, która się w tej ankiecie nie zmieści.

2006 Gibson LP Supreme Amber
Czy sam muzykujesz?

Na chwilę obecną nie gram w zespole, ale jeśli ktoś zechce pograć, zapraszam. Mam trochę sprzętu hehe, czasu, prawo jazdy i auto :)

Jakiej muzyki słuchałeś ostatnio?

Jestem muzycznym omnibusem, słucham bardzo dużo muzyki, nowej i starej, w różnych gatunkach stylach, nie tylko gitarowej. Odkąd pamiętam zawsze lubiłem poznawać nowe płyty, zespoły, przedzierać się przez dyskografie. Trudno mi wymienić nawet kilka zespołów, a i tak będzie to tylko czubek góry lodowej.

Wymień trzy płyty które zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę:

To zadanie dla mnie bardzo trudne. Chyba ciężko mi będzie wybrać nawet 30 płyt. Mogę napisać o płytach które w tym momencie bym zabrał, bo w przyszłym tygodniu może być już inaczej, więc CAMEL – Harbour of Tears, Dream Theater – Scenes from a memory, OK Computer Radiohead, z polskich Najemnik, Detox – Dżemu, Memento SBB i jeszcze coś Floydów, ze 4 płyty, koniecznie Megadeth Rust in Peace, i wiele wiele innych.

2011 Gibson LP Tradtional 1960 Ebony
2007 Gibson LP Standard Heritage Cherry Sunburst
Jak oceniasz polski rynek instrumentów nowych i używanych? Porównaj okres gdy zaczynałeś i dziś ? Czy coś się zmieniło?

Paradoksalnie nie śledzę rynku rynku nowych gitar, a rynek używanych znam tylko wyrywkowo, te wyrywki, które mnie dotyczą. Nie śledzę Allegro, OLX itd. Z pewnością wybór jest większy niż 10 lat temu, ale w której branży nie jest?

Jakie marki zobaczyć można na półkach HR Guitars?

W sprzedaży mam używane gitary, głównie japońskie, ale też trochę innych. Marki różne, do wyboru do koloru, choć jak wszyscy wiemy logo nie gra.

Czy można zlecić Tobie zamówienie na jakiś konkretny instrument?

Nie prowadzę tego typu działalności. Skupiam się na tym co sam wyselekcjonuję i mam na stanie sklepu.

Ok, a co z Gibsonami?

Gibsony to mały procent mojej sprzedaży, raczej miewam ich kopie, które dla mnie grają zazwyczaj lepiej niż współczesne Gibsony. Oczywiście starsi i bardziej ograni koledzy twierdzą, że takie Burny nigdy nie zagra tak jak Gibson :-)

2011 Gibson 50th Anniversary Pete Townshend SG
Mimo wszystko, trochę ich przeszło przez Twoje ręce. Jak ogólnie oceniasz tę markę?

Raczej nie oceniam marek, modeli, tylko konkretne egzemplarze. Wiadomo Gibson kupuje nas amerykańskim snem, to marka z kolebki muzyki. Nie jest mi obojętna, lubię ją, ale też nie pocą mi się ręce jak trzymam w nich Gibsona.

Czy wierzysz w magię rocznika, modelu?

Z pewnością magiczne są Gibsony z pierwszych serii, z końca lat 50-tych, ale to zabawa dla bogatych kolekcjonerów. Modele magiczne dla mnie to te wszystkie klasyki na których oparto współczesną muzykę rozrywkową: LP, Straty, Tele, SG. Bez nich muzyka byłaby zupełnie inna. Jeśli zaś chodzi o roczniki, to najlepszy jest ten rocznik, egzemplarz na który możemy sobie po prostu pozwolić i który mamy.

Który Gibson zrobił na Tobie największe wrażenie?

Kilka zrobiło, nie pamiętam już szczegółów, ale było kilka takich, które same grały, ale były poza moim zasięgiem i potrzebami. Mówię o wypustach z Custom Shopu.

2005 Gibson LP Custom Alpine White
2000 Gibson LP Custom Ebony
Jakie instrumenty preferujesz prywatnie?

Ogólnie jestem fanem gitar – bliżej mi do modeli klasycznych, ikon, takich jak Stratocaster, Telecaster czy LP, niż konstrukcji bardziej współczesnych. Nie można jednak obiektywnie powiedzieć, że od lat 50-tych nic ciekawego się w konstrukcji gitar nie pojawiło. Cenię sobie też nowoczesne marki takie jak PRS, czy Music Man. Bliżej mi jednak do tradycji.

Czy masz jakąś gitarę w swojej prywatnej kolekcji, którą trzymasz w sejfie lub pod łóżkiem i nie jest na sprzedaż?

Mam sporo instrumentów na stanie sklepu. Każdy z nich jest specyficzny, brzmi inaczej, więc kiedy tylko najdzie mnie ochota na granie, po prostu sięgam po któregoś z nich. Nie mam jednej ulubionej gitary – lubię wszystkie :)

Czy zapadła Ci w pamięć jakaś zabawna anegdota podczas transakcji z klientem?

Raczej nie, ogólnie transakcje ze mną przeprowadza się w rzeczowej i luźnej atmosferze, zazwyczaj jest wesoło i przyjemnie, bez napinki.

Wykręty na potęgę, czyli co mówią klienci którym „niespodziewane zdarzenie losowe” uniemożliwia finalizację dogadanego wcześniej dealu ?

Tak jak powyżej, rzeczowa atmosfera sprawia, że ustalamy konkrety transakcji i raczej nikt się nie wycofuje. Oczywiście czasem ktoś nie dojedzie i nie poinformuje, mimo umówionego spotkania, ale są to rzadkie przypadki.

Jakie plany na przyszłość ma HR Guitars? Gdzie widzisz siebie, swój serwis i sklep za 5 lat?

Mam zamiar nadal dobrze się bawić i cieszyć swoją pracą. Trudno powiedzieć gdzie widzę, życie jest dynamiczne i czasem zaskakuje.

Zdradzisz nam czym Hubert Rowiński interesuje się poza sprzętem muzycznym?

Interesuję się różnymi dziedzinami, ale nie jest to nic nietypowego i nadmiernie ciekawego dla czytelników. Poza gitarami, fascynuje mnie logo z koniem w galopie i loga kilku jego innych umięśnionych kolegów z ówczesnej epoki, jak również wielu innych klasycznych europejskich aut nowszych i starszych.

O proszę. Czy w związku z tym poruszasz się jakimś samochodem na żółtych blachach?

Jeszcze nie, ale kto wie co przyniesie przyszłość :-)

1997 Gibson SG Special Ferrari Red
2013 Gibson ES-335 Ebony
2011 Gibson LP Traditional 1960 Zebra Satin Gold
Trzymamy zatem kciuki! Hubert – serdeczne dzięki za rozmowę.

Ja również dziękuję. Wybraliście sobie fajne hobby, pracę. Gitary to super zajęcie.

Kogo pozdrawiamy? :)

Fanów japońskich gitar, fanów amerykańskich gitar, fanów… wszystkich gitar :) Zapraszam Was na mój profil, na którym informuję o nowym asortymencie w moim sklepie:

https://www.facebook.com/HR-Guitars-Sklep/

2008 Gibson LP BFG Trans Black
2014 Gibson LP Signature Heritage Cherry Sunburst