Skip to main content

Gibson właśnie zdradził kilka modeli z linii Gibson USA, które zamierza pokazać na nadchodzącym NAMM’19. Po zeszłorocznej absencji i obecnie pod nowym kierownictwem, postawiono na zdecydowany powrót do korzeni – czyli nawiązania do tzw „Złotej Ery”.

Największe emocje budzi nowy „stary” LP Standard w trzech odsłonach:

  • LP Standard 50’s Specs P-90 (czyli Goldtop na P-90, klucze Kluson modern-style z podkładkami, most ABR-style)
  • LP Standard 50’s Specs (prezentowany na zdjęciu jako Heritage Cherry Sunburst, klucze Kluson modern-style z podkładkami, most ABR-style)
  • LP Standard 60’s Specs (prezentowany na zdjęciu jako Bourbon Burst, klucze Grover nerki, most ABR-style)

Nie znając dokładnej specyfikacji a bazując jedynie na tych skromnych fotkach, można wysnuć tezę: jeśli ten LP Standard wejdzie do katalogu jako regularny model, LP Traditional i LP Classic nie będą już potrzebne i prawdopodobnie wypadną z katalogu.

Klasyczną ofertę uzupełnią LP Junior w Vintage Sunburst, LP Special w TV Yellow, SG Standard oraz dwa nowe SG’61 – jeden z vibrolą, drugi z bocznym maestro. Nie zabraknie też Explorera oraz wielu innych modeli, m.in. LP Tribute Double Cut Junior na jednym P-90 czy LP Tribute Double Cut Special na dwóch P-90.

Współczesną specyfikacją zajmie się linia Modern w której na pewno zobaczmy LP i SG. Nowy dyrektor ds marketingu Cesar Gueikian mówi o instrumentach z tej serii:
Zawierają wiele współczesnych aktualizacji które muzycy przyjęli, takich jak: lżejsze korpusy, innowacyjne profile gryfu z wąskim profilem zapewniające pełny dostęp do wysokich progów, hebanowe podstrunnice, wszechstronne przetworniki high output oraz system push-pull do przełączania pomiędzy humbuckerem i dźwięki P-90.
“They incorporate many contemporary updates that players have embraced such as lighter-weight bodies, innovative slim taper neck profiles for full-access to the high frets, ebony fingerboards, high output versatile pickups and a push-pull control system to pivot between the humbucker and the P-90 sounds.”

Nie zabraknie też garści sygnatur w tym: trzeciego już Explorera od Lzzy Hale; Chuck Berry’s ES-350T stworzonego w współpracy z synem i wnukiem Chucka; zaprezentowanego niedawno Chris Cornell Tribute ES-335 oraz kilku innych:

  • Dave Amato – Custom Shop Dave Amato Signature Axcess Les Paul
  • Brian Ray – Custom Shop Brian Ray 62 SG Jr.
  • Lee Roy Parnell – Custom Shop Lee Roy Parnell Signature 1959 Les Paul Standard
  • Slim Harpo – Slim Harpo ’62 ES-330
  • Michael Clifford – Michael Clifford Signature Melody Maker

Gibson ujawnił również linię Generation – zupełnie nową gamę gitar akustycznych wyprodukowanych w USA, przeznaczonych dla nowej generacji gitarzystów.

Pierwsza oferta z gamy Generation to G-45 Studio i G-45 Standard, które zachowują klasyczny, zaokrąglony profil klasycznych gitar akustycznych Gibson takich jak J-45, ale zostały zaprojektowane z myślą o młodszych gitarzystach. Oba modele mają topy ze świerku, a boki i plecy z orzecha włoskiego (w przeciwieństwie do regularnego palisandru w J-45) i są wykonane w tej samej fabryce i tymi samymi rękami, co regularne modele produkcyjne Gibsona.

Jesteśmy bardzo podekscytowani nową linią Gibson Generation oferującą wyroby Gibson w przystępnej cenie „, mówi Gueikian. Przystępna cena oznacza w tym przypadku 999 USD za model Studio i 1.299 USD za model Standard.

Kuba Olejnik